Публикатор

Kompleksowa aktywizacja zawodowa w powiecie sejneńskim (II)


Powiatowy Urząd Pracy w Sejnach realizuje projekt  „Kompleksowa aktywizacja zawodowa w powiecie sejneńskim (II)".  Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027,
Oś priorytetowa VII: FUNDUSZE NA RZECZ ZATRUDNIENIA I KSZTAŁCENIA OSÓB DOROSŁYCH,
Działanie: 7.1 Wspieranie zatrudnienia w regionie.
 
Celem projektu jest kompleksowa aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych w celu zwiększenia ich szans na znalezienie zatrudnienia (w tym dotacje na samozatrudnienie) do 31.12.2024 r. u 160 os.(64 kobiet, 96 mężczyzn) w powiecie sejneńskim.
 
Projekt skierowany jest do: osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Sejnach, zwłaszcza znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy, tj.:
    -osób młodych w wieku 18-29 lat,
    -osób powyżej 55 roku życia,
    -kobiet,
    -osób z niepełnosprawnościami,
    -długotrwale bezrobotnych,
    -osób pochodzących  z obszarów wiejskich.
 
Zadania zaplanowane w projekcie to:
  • poradnictwo zawodowe i pośrednictwo pracy
  • szkolenia zawodowe
  • bon na zasiedlenie
  • staże
  • jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej
  • wyposażenie/doposażenie stanowiska pracy
Głównym rezultatem, który zostanie osiągnięty dzięki realizacji założeń projektowych będzie podjęcie zatrudnienia lub samozatrudnienia, uzyskanie kwalifikacji/kompetencji przez osoby, które ukończą udział w projekcie.

Projekt skierowany jest w szczególności do osób młodych – 25% grupy docelowej. Udział w projekcie osoby młodej do 30 r. ż. każdorazowo będzie poprzedzony oceną umiejętności cyfrowych. W razie potrzeby poziom kompetencji będzie musiał zostać uzupełniony.
Dodatkowo wsparcie osobom młodym do 30 roku życia powinno zostać udzielone w ciągu 4 miesięcy. Okres 4 miesięcy w ciągu którego należy udzielić wsparcia osobom do 25 roku życia liczony będzie od dnia rejestracji w urzędzie pracy, a w przypadku osób powyżej 25 roku życia od dnia przystąpienia do projektu.

Projekt jest zgodny z właściwymi politykami i zasadami wspólnotowymi, prawodawstwem krajowym, w tym z przepisami dotyczącymi pomocy publicznej, koncepcją zrównoważonego rozwoju oraz prawodawstwem wspólnotowym. Projekt jest zgodny z Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej oraz Konwencją o Prawach Os. Niepełnosprawnych.
 
Szczegółowe informacje na temat projektu można uzyskać:
  • szkolenia zawodowe: nr tel.: 87 5163 973, 87 5163 986 (pokój: 7)
  • bon na zasiedlenie: nr tel.: 87 5163 979 (pokój: 14)
  • staże: nr tel.: 87 5163 980 (pokój: 5) i 87 5163 985 (pokój: 6)
  • jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej, wyposażenie/doposażenie stanowiska pracy: nr tel.: 87 5163 987 (pokój: 4)
Okres realizacji projektu: 01.01.2024 r. – 31.12.2024 r.
Wartość projektu: 2.479.284,92 zł.
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 2.107.392,20 zł.

Poradnictwo zawodowe
Celem działania będzie analiza umiejętności, predyspozycji i problemów zawodowych danego
uczestnika, w tym identyfikacja stopnia oddalenia od rynku pracy. Opracowany Indywidualny
Program Działania określi ścieżkę wsparcia i poszczególne instrumenty wsparcia. IPD będzie polegać na rozpoznaniu przez doradcę zawodowego sytuacji społeczno-zawodowej, identyfikacji potrzeb zawodowych i oczekiwań uczestnika. IPD opracowany przez doradcę klienta we współpracy z uczestnikiem jest punktem wyjścia do określenia ścieżki wsparcia, poprzedzający inne formy pomocy. Formy wsparcia będą dobrane indywidualnie do potrzeb, oczekiwań, możliwości i posiadanych kompetencji uczestnika. Wsparcie skierowane do osób w wieku 18-29 lat poprzedzone będzie oceną umiejętności cyfrowych oraz w razie potrzeby – uzupełni poziom kompetencji. Będzie ono ukierunkowane w szczególności na podniesienie umiejętności i kompetencji oraz nabycie doświadczenia zawodowego, w tym w sposób umożliwiający podejmowanie zatrudnienia wysokiej jakości na cyfrowych i zielonych miejscach pracy związanych z usługami opiekuńczymi i zdrowotnymi.
 
Pośrednictwo pracy
Pośrednictwo pracy będzie polegało na udzieleniu pomocy osobie zakwalifikowanej do udziału w projekcie w uzyskaniu odpowiedniego zatrudnienia. Prowadzone będzie przez bezpośredni kontakt pośrednika pracy pełniącego funkcję dorady klienta indywidualnego z uczestnikiem projektu w celu przedstawienia mu odpowiedniej oferty zaplanowanego wsparcia w postaci odbycia stażu u pracodawcy. Doradcy klienta na bieżąco współdziałają z uczestnikiem w poszukiwaniu pracy poprzez udostępnienie uczestnikowi/czce informacji o wolnych ofertach stażowych złożonych przez pracodawców, którzy zgłosili swoje zapotrzebowanie.
 
Szkolenia zawodowe
Organizacja szkoleń będzie odbywała się z zapewnieniem wysokiej jakości i efektywności wsparcia poprzez zapewnienie mechanizmów gwarantujących, że każde zrealizowane w ramach projektu
szkolenie będzie prowadziło do uzyskania kwalifikacji/kompetencji zawodowych. Po odbyciu
szkolenia zostanie przeprowadzona walidacja efektów uczenia się, stwierdzająca, że wszystkie efekty uczenia się wydane dla danej kwalifikacji zostały osiągnięte. zostanie to potwierdzone odpowiednim dokumentem, wskazującym co najmniej efekty uczenia się, które osoba osiągnęła w ramach szkolenia. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku walidacji nastąpi wydanie Certyfikatu stwierdzającego, że uczestnik osiągnął określoną kwalifikację. Walidacja i certyfikowanie zostaną przeprowadzone przez uprawnione do tego instytucje.
 
Bony na zasiedlenie
Udzielenie bonów na zasiedlenie skierowane jest do osób w wieku 18-29 lat, które zobowiązane są do złożenia wniosku o przyznanie bonu na zasiedlenie. Bon będzie stanowił gwarancję przyznania środków finansowych na pokrycie kosztów zamieszkania w związku z podjęciem zatrudnienia przez uczestnika/czkę projektu, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej poza miejscem dotychczasowego zamieszkania. Odległość od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejscowości, w której osoba zamieszka w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej wynosi co najmniej 80 km, lub czas dojazdu do tej miejscowości i powrotu do miejsca dotychczasowego zamieszkania środkami transportu zbiorowego przekracza łącznie co najmniej 3 godziny dziennie.
 
Staże
Staże zostaną zorganizowane dla osób bezrobotnych i mają na celu wyposażenie uczestników w
praktyczne umiejętności wykonywania zadań. Jednocześnie pozwoli pracodawcy na poznanie
potencjalnego przyszłego pracownika i zwiększenie szansy na zatrudnienie. Staże realizowane będą zgodnie z programem stażu przygotowanym dla każdego z uczestników. Wybór miejsca stażu następuje na podstawie predyspozycji zawodowych, niezależnie od płci. Umowy o organizację staży zostaną zawarte po pozytywnym rozpatrzeniu wniosków złożonych przez pracodawców. Wydawanie skierowań na staże osobom zakwalifikowanym do projektu będzie odbywać się na bieżąco po uprzedniej przeprowadzonej rekrutacji uczestników projektu.
 
Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej
Udzielenie dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej skierowane jest do osób bezrobotnych, które zobowiązane będą do złożenia kompletnego wniosku o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej, który następnie zostanie rozpatrzony przez komisję. Podczas rozpatrywania wniosków będą brane pod uwagę przede wszystkim szanse utrzymania się na rynku planowanego przedsięwzięcia. Wsparcie to zostanie zrealizowane zgodnie z ustawą o pomocy publicznej.
 
Wyposażenie/doposażenie stanowiska pracy
Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy to pomoc finansowa udzielana w związku z utworzeniem lub doposażeniem stanowiska pracy i zatrudnieniem na tym stanowisku skierowanej przez Urząd osoby bezrobotnej przez okres co najmniej 24 miesięcy. Podpisanie umów nastąpi po pozytywnym rozpatrzeniu wniosków o refundację kosztów wyposażenia/doposażenia stanowiska pracy. Poprzez organizację tego wsparcia pracodawcy otrzymane środki będą mogli przeznaczyć m.in. na: zakup środków trwałych, urządzeń, maszyn, w tym środków niezbędnych do zapewnienia zgodności stanowiska pracy z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wymaganiami ergonomii.  


#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
logo dla Podlaskiego

Załączniki

1.Formularz_rekrutacyjny
1.Formularz_rekrutacyjny.doc 111 KB
2.Regulamin projektu
2.Regulamin projektu.pdf 480 KB
plakat EFS PLUS 2024
plakat EFS PLUS 2024.pdf 268 KB
harmonogram wsparcia EFS+ 2024 na strone PUP
harmonogram wsparcia EFS+ 2024 na strone PUP.pdf 704 KB

Menu Display